piątek, 17 maja 2013

Szczecin bez połączenia z największym portem lotniczym po stronie niemieckiej

Od wielu lat trwają prace nad multimodalnymi systemami transportowymi. Patrząc z perspektywy tej hybrydy nauk branżowych, w Polsce możnaby stworzyć wiele funkcjonalnych sieci połączeń, poprawiających dostępność całych regionów.

Problemem jest dziwne spojrzenie decydentów- pomysły które z powodzeniem zrealizowano w innych krajach, w Polsce wydają się dla wielu zbyt egzotyczne. Choć są relatywnie tanie i proste w realizacji, korzystają z istniejącej infrastruktury.

Szczecin ma aż dwa porty lotnicze w swoim sąsiedztwie, z tym że jeden z nich jest "za wodą", po drugiej stronie Zalewu Szczecińskiego. Przynajmniej w sezonie turystycznym mogłoby funkcjonowac połączenie pasażerskie do portu lotniczego Herringsdorf, na wzór podobnych połączeń funkcjonujących w przypadku różnych nadmorsko ulokowanych portów lotniczych świata.

Obecnie ze Szczecina do Świnoujścia kursuje regularna linia wodolotowa "Bosman Express". Czas przejazdu to 1 godz. 15 minut.

źródło: http://www.wodolot.info.pl/bannery/banner1.jpg

Ale w prosty sposób można wprowadzić takie samo połączenie na trasie Szczecin- Port Lotniczy Herringsdorf przy mieście Świnoujście. Połączenie szybką komunikacją pasażerską drogą wodną wydaje się najsensowniejsze z punktu widzenia możliwości poprawy dostępności tego portu lotniczego, do tej pory nie mającego żadnego regularnego połączenia dowożącego pasażerów do Szczecina.


Połączenia w sezonie letnim dostępne po uruchomieniu dowozu pasażerów ze Szczecina. Linia lotnicza, poniżej- kierunek
Air Berlin

 1.  Düsseldorf
 2.  Frankfurt
 3.  Stuttgart
 4.  Wiedeń

EuroLOT

 1.  Dortmund
 2.  Warszawa
 3.  Kolonia/Bonn

Helvetic

 1.  Berno
 2.  ZurychPołączenie portu lotniczego z miastem Szczecin regularną komunikacją pasażerską umożliwiłoby dotarcie do tego miasta turystom przybywającym do niemieckiej części wyspy Uznam, której niemiecka część nie ma regularnych połączeń promowych ze stroną polską. Zasadne wydaje się wprowadzenie takich połączeń.

Jedynie sąsiednia miejsowość Kamminke posiada w chwili obecnej nabrzeże portowe. Możliwe, że w sąsiedztwie portu lotniczego brak jest odpowiednio dostosowanego nabrzeża, zdolnego do obsługi pasażerskiej. Taka inwestycja wydaje się zasadna, patrząc na możliwości jakie mogłoby przynieść połączenie portu lotniczego z pobliską aglomeracją stałą komunikacją pasażerską.

Wykorzystanie podkładu z Google Maps dla celów dydaktycznych, załączony printscreen ilustruje mapę dostępną pod tym adresem.


Adam Fularz, dla Swinoujska.pl

Flughafen Heringsdorf
Heringsdorf Airport
Port lotniczy Heringsdorf
Fasada
Fasada
Państwo Niemcy
MiejscowośćZirchow k. HeringsdorfuGarz
Typcywilne
WłaścicielFlughafen Heringsdorf GmbH
Kod IATAHDF
Kod ICAOEDAH
Wysokość28 m n.p.m.
Statystyki ruchu (2011), źródło
Liczba pasażerów33 291
Drogi startowe
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
HDF
HDF
Ziemia 53°52′43″N 14°09′08″E
Strona internetowa
Port lotniczy Heringsdorf (z wikipedii, niem.Flughafen Heringsdorfang.Heringsdorf Airport,kod IATAHDFkod ICAOEDAH) – regionalne lotnisko ulokowane w miejscowościach Zirchow i Garz na wyspie Uznam, w Niemczech; ok. 12 km na południe od Heringsdorfu, ok. 10,5 km od centrum Świnoujścia.
2011 obsłużył 33 291 pasażerów.
Posiada utwardzoną (asfaltobeton, PCN 38 F/A/X/T) drogę startową na kierunku 28/10 o długości 2305 m i szerokości 35 m.

Linie lotnicze i kierunki lotów 


Widok z powietrza, ze Świnoujściem w tle
Linia lotniczaKierunek
Air Berlin
SEZONOWE:
 1. Niemcy Düsseldorf
 2. Niemcy Frankfurt
 3. Niemcy Stuttgart
 4. Austria Wiedeń
EuroLOT
SEZONOWE:
 1. Niemcy Dortmund
 2. Polska Warszawa
 3. Niemcy Kolonia/Bonn
Helvetic
SEZONOWE:
 1. Szwajcaria Berno
 2. Szwajcaria Zurych

Komunikacja naziemna 

Z głębi Niemiec do lotniska prowadzi droga krajowa nr 110. Z lotniska odjeżdża linia autobusowa 286, która jedzie do Bansin przez Ahlbeck, gdzie istnieje możliwość przesiadki np. w kierunku Świnoujścia na linię 290. Planowane jest także połączenie kolejowe w sieci kolei UBB portu lotniczego ze Świnoujściem, poprzez zbudowanie odnogi prowadzącej ze Świnoujścia do portu lotniczego, w trakcie odtwarzania istniejącego w 1945 połączenia kolejowego Berlin – Ducherow – Świnoujście.

Linki zewnętrzne [edytuj]


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz